Gimnastyka korekcyjna są to zajęcia ruchowe dla dzieci (i nie tylko!), podczas których używane są zestawy ćwiczeń mające na celu skorygowanie wady postawy, bądź zapobiegnięcie im powstaniu stosowane jako profilaktyka. Bardzo ważnym aspektym tych zajęć jest nauczenie dzieci nawyku do aktywności fizycznej.
Już 80 – 90 % dzieci i młodzieży ma wadę postawy. Jest to najczęstszy problem z jakim spotyka się lekarz diagnozujący dzieci i młodzież.
Przyczyny wad postawy?
Wady postawy mogą być wrodzone. Jako najczęstszą przyczyną wad postawy jest głównie brak odpowiedniej ilości ruchu, przeciążenie pleców, złe nawyki i nieodpowiednie odżywianie. Najbardziej narażone są dzieci rozpoczynające edukację oraz te w wieku dojrzewania. Gdy dziecko idzie do szkoły zbiega się to z okresem jego szybkiego wzrostu. Mięśnie nie nadążają za wzrostem kośćca i mogą nie być wystarczającą podporą dla kręgosłupa. Jeśli dziecko mniej czasu poświęca zabawom na dworze i ogólnej aktywności ruchowej, a wiele godzin zaczyna spędzać w ławce lub przy komputerze, gdzie często przyjmuje niewłaściwą pozycję ciała, problemy gotowe. Drugi trudny moment to okres dojrzewania. Nagły skok wzrostu i zmiana proporcji ciała powoduje przesuniecie dotychczasowego środka ciężkości, co sprzyja wypinaniu brzucha. Dziewczęta mogą zacząć garbić się, by schować biust, a chłopcy – bo nie mogą oswoić z nowym wysokim wzrostem. Gdy młodzi ludzie przyzwyczają się do złej postawy, to utrwalą się wady w tym skrzywienia kręgosłupa, które po 16 roku życia mogą już nie być możliwe do wyleczenia.
Cel gimnastyki korekcyjnej:
- wytworzenie nawyku prawidłowej postawy ciała,
- Zrozumienie, zarówno przez dziecko jak i rodzica, jego trudności i następstw wynikających z danej wady postawy
- korekcje istniejących wad postawy i zapobieganie ich pogłębianiu,
- zwiększenie ogólnej sprawności i wydolności organizmu dziecka poprzez: ćwiczenia kształtujące, oddechowe i oporowe, zabawy i gry ruchowe z elementami ćwiczeń korekcyjnych dla konkretnej wady,
- rozciąganie grup mięśni nadmiernie przykurczonych i skracanie nadmiernie rozciągniętych,
- poprawa zakresu ruchu w stawach,
- profilaktyka otyłości.
- Apekst estetyczny- w obecnych czasach dzieci przykładają dużą wagę do tego jak wyglądają. Dla ich komfortu psychicznego warto wskazać im odpowiedni kierunek działania.
Wyróżniamy następujące wady postawy:
- skolioza (trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa),
- plecy okrągłe (hiperkifoza- zwiększona krzywizna kręgosłupa w odcinku piersiowym),
- plecy wklęsłe (hiperlordoza- zwiększona krzywizna kręgosłupa w odcinku lędźwiowym),
- plecy okrągło-wklęsłe,
- plecy płaskie (zniesione krzywizny kręgosłupa),
- kolana koślawe,
- kolana szpotawe,
- płaskostopie,
- stopy szpotawe,
- stopa koślawa,
- stopa końsko-szpotawa,
- wady sprzężone.
W naszym Poradni zajęcia odbywają się pod okiem doświadczonego terapeuty, który w sposób indywidualny podchodzi do problemów każdego dziecka. Terapeuta prowadzący gimnastykę korekcyjną dobiera ćwiczenia mające na celu skorygowanie wad postawy poprzez stosowanie dobrze dobranych metod terapeutycznych.