ADOS-2 (Autism Diagnosis Observation Schedule) to specjalnie przygotowany protokół obserwacji określany jako „złoty standard” diagnozy autyzmu na całym świecie.
Test ten obejmuje szereg prób i aktywności. ADOS pomaga wykryć spektrum autyzmu u dzieci od 12 miesiąca życia, ale także u młodzieży i dorosłych. Składa się z pięciu modułów, z których diagnosta wybiera odpowiedni, zależnie od wieku badanego.
Co bada ADOS-2?
Narzędzie ADOS ocenia różne sfery funkcjonowania takie jak: komunikacja społeczna, zabawa czy zachowania stereotypowe. Jest skonstruowany w taki sposób, aby uwzględnić kryteria diagnostyczne z podręcznika DSM, stosowanego w diagnozie klinicznej różnych stanów medycznych. Test można wykorzystać zarówno w ocenie osób werbalnych (mówiących) oraz niewerbalnych (niemówiących). Nie stosuje się tego narzędzia do badania osób z dodatkowymi niepełnosprawnościami.
By stosować ADOS-2 w praktyce diagnosta musi przejść specjalne szkolenie.
Przebieg badania
Badanie narzędziem ADOS trwa około godziny i polega na proponowaniu różnych aktywności oraz tematów do rozmowy dostosowanych do wieku osoby badanej.
W Polsce w procesie diagnostycznym uczestniczy zespół specjalistów (pedagog, psycholog, neurologopeda/logopeda, psychiatra). Dodatkowo wykorzystuje się poprzednio przeprowadzony wywiad z rodziną oraz obserwację kliniczną.
Badanie w naszym Centrum jest nagrywane.
Aleksandra Skorupska,
pedagog specjalny, terapeuta ręki,
trener umiejętności społecznych