Fizjoterapia

W naszym Centrum prowadzimy fizjoterapię dzieci, młodzieży i osób dorosłych, wspierając ich zarówno w prawidłowym rozwoju ruchowym, jak i w usprawnianiu różnych dysfunkcji narządu ruchu. Cele terapii ustalamy wspólnie z pacjentami oraz ich opiekunami na pierwszej wizycie konsultacyjnej. Wykorzystujemy między innymi koncepcje NDT Bobath, PNF oraz Kinesiotaping.

Fizjoterapia niemowląt metodą NDT-Bobath

Metoda Bobath pomaga we wszechstronnym rozwoju między innymi tym niemowlętom, które mają kłopoty z napięciem mięśniowym, asymetrię ułożenia, albo urodziły się przedwcześnie i by dogonić rówieśników, potrzebują odpowiedniej stymulacji. Metodę Bobath stosuje się między innymi u wcześniaków oraz dzieci z wadami genetycznymi.

Jest ona również pomocna przy:

  • korygowaniu nieprawidłowości ortopedycznych,
  • neurologicznych,
  • ogólnorozwojowych.

W zajęciach terapeutycznych dzieci istotną rolę pełnią rodzice i opiekunowie dziecka. Ćwiczenia metodą NDT-Bobath odbywają się w obecności rodziców. Dzięki obecności rodziców w czasie terapii dziecka, zapewniamy mu poczucie bezpieczeństwa i miłości.

Ćwiczenia mają na celu wspomaganie rozwoju dziecka i kształtowanie prawidłowych wzorców. Są one jednak ograniczone w czasie, co nie daje pełnej możliwości utrwalenia efektów w trakcie terapii. Do tego potrzebne jest wielokrotne powtarzanie wspomagań w trakcie codziennych czynności takich jak opieka, pielęgnacja i zabawa z dzieckiem. Na tym właśnie polega rola rodziców. Każda czynność wykonywana z udziałem dziecka może działać terapeutycznie, jeśli jest wykonywana prawidłowo. Dużą uwagę w metodzie NDT-Bobath przywiązuje się, obok ćwiczeń, do prawidłowego karmienia, ubierania, rozbierania, podnoszenia, noszenia i zabawy. Podczas tych czynności dziecko uczy się, doświadcza, reaguje i integruje zmysły.

Fizjoterapia metodą PNF

Prorioceptive Neuromuscular Facilitation (torowanie nerwowo-mięśniowe) to metoda wychodząca od całościowego spojrzenia na człowieka. Podczas pracy nad funkcją, której pacjent potrzebuje, wykorzystuje się jego silne i zdrowe części ciała, by wydobyć pożądaną sprawność i ruch z części słabych, funkcjonujących nieprawidłowo. Terapia ma być dla pacjenta bezbolesna, funkcjonalna i oparta na naturalnych ruchach zdrowego człowieka. W metodzie tej znajduje się rozwiązania dla konkretnych codziennych problemów ruchowych pacjenta.

Kinesiotaping

Kinesiotaping wykorzystuje specjalne plastry (tape), które w ściśle określony sposób są naklejane na wybrane fragmenty ciała. Plastry mają określoną elastyczność, są hipoalergiczne, wodoodporne i oddychające. Kinesiotaping ma szerokie zastosowanie, między innymi wpływa na napięcie mięśniowe, zmniejsza ból i obrzęk, usprawnia krążenie, przyspiesza proces gojenia, poprawia funkcje mięśni i redukuje ich zmęczenie. Jest to doskonała metoda wspomagająca i uzupełniająca terapię.