Skala obserwacyjna ADOS-2 (ang. Autism Diagnostic Observation Schedule, Second Edition) jest wystandaryzowanym narzędziem psychologicznym służącym do diagnozy spektrum autyzmu (ASD) u dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Badanie za pomocą ADOS-2 można wykonać u osób w tak szerokiej grupie wiekowej dzięki odpowiednio dobranemu modułowi (wersji) badania, dostosowanemu do wieku osoby badanej, a także do jej poziomu rozwoju mowy. Podczas badania diagnosta ocenia różne aspekty zachowania w pięciu kategoriach:
- język i komunikacja,
- wzajemność w interakcjach społecznych,
- zabawa/wyobraźnia,
- zachowania stereotypowe i sztywne zainteresowania,
- inne zachowania odstające od normy.
Badanie ADOS-2 nie tylko pozwala na stwierdzenie występowania objawów ze spektrum autyzmu, ale także określa ich nasilenie. Poza diagnozą, narzędzie używane jest do monitorowania postępów terapii, a także do badań naukowych nad ASD.
Na czym polega badanie za pomocą narzędzia ADOS-2?
Skala ADOS-2 składa się z prób naśladujących sytuacje życia codziennego, dzięki czemu diagnosta ma możliwość oceny zachowań, komunikacji oraz interakcji społecznych osoby badanej. Zgodnie ze standardami diagnozy za pomocą skali ADOS-2, badanie przeprowadzane jest przez dwóch wykwalifikowanych diagnostów, tak aby jak najrzetelniej ocenić zachowania prezentowane przez osobę badaną. Po uzyskaniu odpowiedniej zgody osoby badanej lub jej rodzica/opiekuna prawnego, procedura badania jest nagrywana, tak by móc prawidłowo zakodować moduł obserwacyjny.
Na podstawie badania z użyciem skali ADOS-2 sporządzana jest pisemna opinia psychologiczno-pedagogiczna, w której opisane są poszczególne funkcje osoby badanej, wynik w badaniu, a także zalecenia dalszego postępowania.