Depresja u dzieci: Jak ją rozpoznać i jak pomóc swojemu dziecku


Depresja to nie tylko problem dorosłych. Coraz częściej zwraca się uwagę na fakt, że dzieci także mogą cierpieć z powodu tego zaburzenia. Rozpoznanie depresji u dziecka może być trudne, ale kluczowe dla zapewnienia mu wsparcia i leczenia. W tym artykule omówimy, jakie są objawy depresji u dzieci i jak rodzice mogą pomóc swoim pociechom.


Objawy depresji u dzieci


Depresja u dzieci może przejawiać się różnymi objawami, które mogą być łatwo przeoczone lub uznane za inne problemy. Niektóre z głównych objawów depresji u dzieci obejmują:

1. Nastrojowe zmiany: Dziecko może wykazywać smutek, nadmierne poczucie winy lub irytację. Może być bardziej zmęczone, nie mieć siły na aktywności, zniechęcone, markotne, smutne, wyciszone, lub bardziej agresywne. Mogą również tracić zainteresowanie tym, co kiedyś sprawiało im przyjemność, jak np. zabawy z rówieśnikami czy hobby.

2. Problemy behawioralne: Zmiany w zachowaniu dziecka mogą być również objawem depresji. Mogą to być trudności z koncentracją, zmiany w apetycie (zmniejszenie lub zwiększenie), problemy ze snem, problemy z kontrolowaniem złości, zwiększona płaczliwości, zwiększona reaktywność na bodźce, problemy ze skupieniem czy pamięcią, czy unikanie aktywności, które kiedyś sprawiały radość.

3. Objawy fizyczne: Niektóre dzieci mogą doświadczać fizycznych objawów depresji, takich jak zmęczenie, bóle głowy, brzucha lub inne dolegliwości psychosomatyczne, czyli takie, które nie mają wyraźnej przyczyny medycznej.

4. Społeczna izolacja: Depresja może sprawić, że dziecko będzie się wycofywać społecznie, unikać interakcji z rówieśnikami lub nawet odmawiać chodzenia do szkoły.


Jak rodzice mogą pomóc?


Rozpoznanie depresji u dziecka może być niełatwe, ale istnieją kroki, które rodzice mogą podjąć, aby wesprzeć swoje dziecko:


1. Znajdź profesjonalną pomoc:
Skonsultuj się z specjalistą ds. zdrowia psychicznego, psychologiem, psychiatrą, lub z lekarzem rodzinnym jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może cierpieć z powodu depresji. Profesjonalna ocena, diagnoza, rozpoznanie i wsparcie mogą są kluczowe dla poprawy stanu dziecka.

2. Bądź otwarty i empatyczny:
Rozmawiaj z dzieckiem o jego uczuciach i doświadczeniach. Pozwól mu wiedzieć, że zawsze może na Ciebie liczyć i że nie jest sam.

3. Bądź cierpliwy:  Leczenie depresji u dzieci może wymagać czasu i zaangażowania. Bądź cierpliwy i wspieraj swoje dziecko na każdym etapie leczenia. Bądź świadomy tego, że Depresja wymaga leczenia, terapii I wsparcia. Korzystaj z pomocy.

Pamiętaj, że depresja u dzieci nie jest czymś, co dzieje się „na wyrost” lub „przejściowo”. Ignorowanie objawów depresji może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia i dobrostanu dziecka. Dlatego ważne jest, aby być świadomym i otwartym na sygnały, które może wysyłać Twoje dziecko, oraz działać w celu uzyskania pomocy, gdy to konieczne. Daj swojemu dziecku szansę na lepsze jutro, oferując mu wsparcie i pomoc, które może mu być potrzebne.


Jak wspieramy dziecko w naszej placówce?


Oferujemy wsparcie i diagnozę dziecka, psychoedukację rodziców ponieważ ich rola w procesie jest bardzo ważna. Praca z dzieckiem wymaga pracy z systemem, którego przykładem jest Rodzina. Dostosowujemy Zalecenia do konkretnego dziecka, kierujemy do odpowiednich  specjalistów, terapeutów, psychoterapeutów, psychiatrów i konsultujemy się w zespole diagnostycznym co pozwala na całościowe objęcie osoby małoletniej pomocą dostosowana do jej potrzeb.


Widzisz niepokojące sygnały? Nie czekaj, skorzystaj z pomocy już teraz!

Daria Lasota
Psycholog, diagnosta