Rodzice często zadają nam pytanie jak wspierać dzieci w dalszym rozwoju uwagi słuchowej po odbytych treningach słuchowych, albo jak podtrzymać efekty wielomiesięcznej pracy.
Oprócz oczywistej higieny górnego układu oddechowego jaką jest czyszczenie nosa, nauka
pozbywania się wydzieliny, wypracowanie nawyku dmuchania nosa, jest szereg aktywności, które możemy wprowadzić, aby wspomóc proces przetwarzania słuchowego.
Dziś wspomnimy o słuchawkach Infinite®, które przychodzą z pomocą pacjentom, którzy chcą przygotować się do profesjonalnego treningu Tomatisa®, ale też po zakończonej stymulacji podtrzymać jej efekty. Słuchawki te dostępne są dla wszystkich pacjentów, którzy chcą korzystać w pełni z dobrodziejstwa metody Tomatisa® jeszcze przez długie miesiąc od zakończenia swoich cykli słuchowych. Słuchawki Infiinite® mają wgrane 3 bezpieczne, uniwersalne programy. Pierwszy (Warm Up) jest rozgrzewką, siedmiodniowym przygotowaniem do profesjonalnego treningu Tomatisa®. Umożliwia on przyzwyczajenie układu słuchowego do stosowanego w treningu „bramkowania”, zaskakiwania mózgu dźwiękami płynącymi z zewnątrz. Dwa pozostałe, to kilkunastodniowe programy FOLLOW UP, czyli takie, które polecamy pacjentom po zakończonych spersonalizowanych cyklach Tomatisa® przygotowanych przez profesjonalistów.
Indywidualnych słuchawek Infinite® można również używać do treningu audio-wokalnego. Doczepiany mikrofon umożliwia trening z własnym głosem dla poprawy komunikacji oraz przyspieszenia tempa nauki. Korzysta się z niego do kilkunastu minut dziennie np. podczas nauki języka obcego, żeby wspomóc kontrolę nad intonacją i wymową. Wspomaga też pracę logopedów, gdyż pacjent ma lepszą kontrolę nad wypowiadanymi słowami. Trening z wykorzystaniem głosu, jest komplementarną częścią terapii Tomatisa®. Po zakończeniu wszystkich cykli, można dalej w domu kontynuować ten rodzaj stymulacji, aby rozwijać uwagę słuchową i jakość komunikacji.
Podczas słuchania wgranych programów, warto wykonywać czynności, które kojarzą się z przyjemnością. Unikamy stresujących aktywności, relaksujemy się. Ne zakładamy słuchawek na noc, gdyż nocna pora jest przeznaczona na odpoczynek, a w trakcie słuchania aktywizujemy mózg. Najlepiej wykonywać coś, co lubimy: robótki ręczne, rysowanie, malowanie, lepienie z plasteliny. W trakcie sesji staramy się nie żuć gumy, nie chrupać twardych pokarmów i nie korzystać z elektronicznych urządzeń typu tablet, smartfon. W czasie treningu z głosem, polecamy czytanie tekstu, śpiewanie albo rozmowę.
W słuchawki można się zaopatrzyć przez oficjalną stronę www.tomatis.com lub wypożyczyć u nas, w Positive Therapy.
Katarzyna Sobolewska
terapeuta treningu słuchowego Tomatis