Buty dla dziecka – fizjoterapeuta radzi jakie wybrać?

Dobry dobór obuwia dla dziecka jest podstawą dla prawidłowego rozwoju stopy. Przy zakupie butów dla malucha należy wziąć pod uwagę, czy spełniają one szereg kryteriów, tak aby zapewnić optymalne warunki dla pracy stóp.

Kiedy kupić pierwsze buty?

Stopa dziecka dla prawidłowego rozwoju nie potrzebują obuwia, najważniejsza jest dla niej swoboda ruchu. Bosa stopa nie tylko najlepiej dostosowuje się do podłoża, ale także bada otoczenie, doświadcza różnorodnych bodźców przez co regulowana jest wrażliwość oraz jest to świetny trening dla zmysłów. Buty w tym procesie stanowią przeszkodę, z racji czego z zakupem pierwszej pary obuwia nie należy się spieszyć. Najlepiej odłożyć decyzję o zakupie na czas, kiedy dziecko zaczyna samodzielnie poruszać się na zewnątrz – wtedy buty są niezbędne, aby chronić stopy dziecka.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów?

Obuwie dziecka nie powinno ograniczać ruchów stopy w żadnej płaszczyźnie, musi być dopasowane nie tylko na długość, ale i szerokość, aby palce miały pełną swobodę ruchu. Podeszwa buta powinna być cienka, płaska oraz elastyczna na tyle, by można ją było wykręcić na każdą stronę oraz zgiąć w miejscu przetaczania stopy trzema palcami. Zapiętek buta powinien otulać piętę, warto jednak zwrócić uwagę by nie był nadmiernie sztywny. Najlepiej wybierać buty z niską cholewką, a w okresie zimowym, gdy chcemy kupić dziecku wyższe buciki – możliwie miękka i elastyczna, tak aby nie ograniczać ruchów stopy. Obuwie powinno być lekkie i przewiewne, aby dziecko mogło swobodnie się poruszać a stopy nie pociły się nadmiernie. Buty powinny być za każdym razem zupełnie nowe, najlepiej z system regulacyjnym – rzepy lub sznurówki.

Jak często mierzyć stopę dziecka?

Dziecięce stópki rosną bardzo szybko, u dzieci w wieku 1-3 stopy powinny być mierzone co 2 miesiące, u dzieci w wieku 3-4 lata co 4 miesiące, a u starszych dzieci do 6 roku życia co pół roku. Warto mierzyć stopy dziecka oraz kupować obuwie w godzinach popołudniowych, ze względu na to że stopy dziecka są wtedy większe o około 4%. Po zakup butów najlepiej wybrać się z dzieckiem, jednak jeżeli nie jest to możliwe, możemy wykonać kartonowy obrys stóp malucha. Ważne, aby był bardzo dokładny i wykonany przy pełnym obciążeniu stopy. Szablon musi swobodnie mieścić się w buciku z zapasem około 12mm (u młodszych dzieci zaczynających chodzić z zapasem około 6-8 mm).

Podczas badań dzieci w wieku przedszkolnym okazało się, że prawie połowa z nich ma nieprawidłowo dopasowane buty, większość z nich chodziła w zbyt małym obuwiu. Ze względu ma to, że dzieci zazwyczaj nie czują dyskomfortu w zbyt małych butach ze względu na duży udział chrząstki w budowie stopy i jej plastyczność, warto mierzyć i kontrolować wzrost stopy oraz dobierać obuwie tak, aby zapewnić stópkom optymalne warunki do prawidłowego rozwoju.

Marta Raźniewska
fizjoterapeuta, terapeuta SI