Strefa niemowlaka

Symptomy mogące wskazywać na skrócone wędzidełko – tj. takie, które ogranicza ruchy języka, zaburza funkcje ssania, pobieranie pokarmu, prowadzi na kompensacji w pracy mięśni, które nie biorą udziału w wyżej wymienionych czynnościach:

– ustny tor oddechowy – gdy niemowlę oddycha torem ustnym, rodzic łatwo może zaobserwować pozycję spoczynkową języka

  • Język leżący na dnie jamy ustnej
  • Język w pozycji międzydziąsłowej
  • Język w pozycji dopodniebiennej rzekomej – to jest z protruzją, język uniesiony do podniebienia wysuwa się do przodu

– podczas snu głowa odchylona do tyłu – badania L.R Kotlow wykazały, iż odchylona głowa była charakterystyczna dla 37 niemowląt z ankyloglosją

-„dziwne” odgłosy podczas pobierania pokarmu: cmokanie, mlaskanie charakterystyczne dla rozszczelnienia układu na piersi lub butelce

– podczas karmienia język od dołu doszczelnia układ – dolna warga nieaktywna

– biały nalot na języku utrzymujący się do 2 h po karmieniu, często nie obejmujący czubka języka

– wciągnięta dolna warga

– mocno nabudowane policzki

Zabieg frenotomii:

Polega na przecięciu błony łączącej dno jamy ustnej z dolną częścią języka. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, czasami w znieczuleniu ogólnym.

Przed zabiegiem język i jama ustna wymagają przygotowania. Po zabiegu działania są zindywidualizowane oparte na obrazie gojenia się ranki oraz zjawisk zachodzących w jamie ustnej.

U niektórych maluszków po zabiegu samoistnie zachodzą zmiany w zakresie pozycji spoczynkowej języka, u niektórych zachodzą zmiany po terapii miofunkcjonalnej.
 Pozycja spoczynkowa języka jest ściśle skorelowana z napięciem mięśniowym: jeśli dystrybucja napięcia mięśniowego jest nieprawidłowa, terapia miofunkcjonalna bez współpracy fizjoterapeuty może okazać się niewystarczająca. Przyczyn zaburzeń napięcia mięśniowego jest wiele, zalicza się do nich:

– wysoki poziom bilirubiny po urodzeniu

– mała aktywność matki w ciąży (ciąża zagrożona, ciąża leżąca)

– nieprawidłowości w obszarze CUN

– wcześniactwo

Wędzidełko języka oceniamy odnosząc je do funkcji. „Serduszko” jest jednym z komponentów oceny wędzidełka i zwykle wiąże się z potrzebą szybkiej interwencji, nie jest natomiast „niezbędnikiem” ankyloglosji.
„Zaniedbanie” kwestii wędzidełka, może się wiązać z przykrymi konsekwencjami dla dziecka takimi jak:

  • nieprawidłowy wzrost twarzoczaszki w pionie (łuki zębowe, podniebienie)
  • wada zgryzu
  • przeróżne wady wymowy (nie zawsze słyszalne dla ucha kogoś kto nie jest profesjonalistą-zwykle wiążą się z kompensacją taką jak sygmatyzm boczny, wibracja bokiem języka, sygmatyzm interdentalny)
  • nieprawidłowy tor oddychania przez usta bez aktywnej pracy przepony, „zapraszający” wirusy i bakterie do zainfekowania, aktywujące adenoid (migdałek). Skutki jednej małej niteczki pod językiem powodują, że kilkuletnie dziecko przychodząc do specjalisty sprawia, że czasami trudno dociec co było pierwsze i co spowodowało całą reakcję łańcuchową.

Jeżeli rodzic ma wątpliwości co do rozwoju funkcji w obrębie aparatu artykulacyjnego, zapraszamy jak najwcześniej na diagnozę w celu opracowania działań terapeutycznych.

Monika Drausowska-Rokicka
logopeda, neurologopeda,
terapeuta treningu słuchowego Tomatis,
terapeuta integracji sensorycznej