Uzależnienie od komputera wśród dzieci

W szybko rozwijającym się świecie cyfryzacji ciężko jest już wyobrazić swoje życie bez technologii. A komputer stał się na tyle ważnym elementem naszej cywilizacji, że praktycznie nie istnieje żadnej dziedziny, w której nie byłoby dla niego zastosowania. 

Podczas gdy większość dorosłych używa komputera jako narzędzia do pracy, w oczach dziecka jest to bezkonkurencyjna zabawka, klucz do innego, wirtualnego świata, w którym bycie kim się chce staje się możliwym. Z jednej strony nie ma nic złego w tym, żeby dziecko kilka godzin w tygodniu spędziło grając w ulubione gry na komputerze lub konsoli. Natomiast jeśli czas te znacznie się wydłuża powinniśmy dokładniej przyjrzeć się tej sytuacji. 

Nadużywanie komputerem ma bezpośredni wpływ na zdrowie oraz prawidłowy rozwój dziecka. I bardzo często, widząc, że dziecko spędza dużo godzin przy komputerze, mówimy o tym, że staje się uzależnionym. Lecz, tak naprawdę, sama ilość czasu przy komputerze nie jest decydującym wskaźnikiem pojawienia się uzależnienia. Najczęściej, przy uzależnieniu komputerowym, u dziecka pojawiają się problemy w nauce, ono staje się bardziej agresywne, relacje społeczne odchodzą na ostatni plan, a desperacka próba przedłużenia gry “o jeszcze jedną rundę” kończy się płaczem lub krzykiem.

Więc co zrobić gdy zauważymy takie zmiany w zachowaniu dziecka? Na początkowych etapach rodzice mogą sami rozwiązać ten problem, lecz wymaga to pełnego zaangażowania ze strony rodziny, ustalenia odpowiednich zasad oraz zapewnienia dziecku wystarczająco dużo innych zajęć oraz aktywności. Natomiast, jeśli uzależnienie trwa już ponad 2-3 lata to warto sięgnąć po pomoc specjalisty. W poradni leczenia uzależnień terapeuta uzależnień pomoże prawidłowo określić problem, zidentyfikować możliwe przyczyny uzależnienia oraz, w przypadku stwierdzenia choroby, skierować dziecko na terapię. Jak i w przypadku innych uzależnień, terapia może trwać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy, a wsparcie rodziny podczas, i co ważniejsze, po terapii będzie miało kluczowe znaczenie w drodze do wyzdrowienia dziecka.

Więc, jeśli zauważymy nadmierne spędzanie czasu przy komputerze, nie powinniśmy tego ignorować, i chociaż często jest to po prostu skutek zbyt dużej ilości wolnego czasu, warto pamiętać, że to my, rodzice i opiekunowie, jesteśmy odpowiedzialni za prawidłowy rozwój dziecka. 

Anna Kurta
psycholog, terapeuta Integracji Sensorycznej