
ENMOT- Elektro-Neuro-Mobilizacja obszaru twarzowego to metoda uzupełniająca proces terapeutyczny. Nie zastępuje terapii logopedycznej, ale ją wspomaga. Tę metodę można m.in. wykorzystać u dzieci z wadami wymowy, które oddychają i połykają nieprawidłowo, mają trudności z pozycją spoczynkową języka. Stosuje się ją głównie podczas pracy w gabinecie pod nadzorem wykwalifikowanego specjalisty.
DLA KOGO?
- osoby z trudnościami połykania,
- osoby z trudnościami artykulacji,
- osoby z asymetrią twarzy,
- osoby z trudnościami dyzartrycznymi,
- osoby z nadmiernym ślinotokiem,
- osoby po udarach,
- podczas kształtowania się rozwoju mowy,
- osoby z rzadkimi zespołami genetycznymi (SMA, SLA, DMD, SCA, ZESPÓŁ MOEBIUSA, CHARGE, TREACHERA COLLINSA),
- MPDz,
- osoby z nienormatywną dystrybucją napięcia mięśniowego,
- osoby z rozszczepami.
OSOBY, KTÓRE SĄ POD STAŁĄ OPIEKĄ LEKARZY SPECJALISTÓW POWINNY OTRZYMAĆ ZAŚWIADCZENIE O BRAKU PRZECIWWSKAZAŃ DO ELEKTROSTYMULACJI.
Prądy wykorzystywane w ENMOT (TENS) pobudzają nerwy do produkcji małego, powtarzalnego skurczu mięśni. Prowadzenie terapii jest bezpieczne i bezbolesne. Pacjent może odczuwać “dotyk skrzydełek motyla” a następnie lekkie mrowienie. Jest to zamierzony efekt działania elektrostymulatora na odpowiednim poziomie używanej częstotliwości. Terapia nie prowadzi do uszkodzeń nerwów.
Dla uzyskania najlepszej skuteczności zaleca się serię zabiegów minimum 2 razy w tygodniu przez 6 do 8 tygodni, w zależności od poprawy stanu stymulowanej okolicy. Dla przyspieszenia i podtrzymania efektu elektrostymulacji zalecamy stosowanie kinesiotapingu logopedycznego, czyli plastrowania dynamicznego.
ENMOT- Elektro-Neuro-Mobilizacja obszaru twarzowego to metoda wybitnych specjalistów neurologopedii: Magdaleny Mazur oraz Sebastiana Grzechnika.
Sylwia Gędziarska
logopeda, pedagog specjalny