Leżenie na brzuszku – dlaczego jest tak ważne?


Niemowlę należy układać na brzuszku już od pierwszych dni życia, aby mogło tę pozycję dobrze poznać i się do niej przyzwyczajać.

Należy robić to jak najczęściej i pozostawiać dziecko w tej pozycji, dopóki ją toleruje. Dla niemowląt w pierwszych 3 miesiącach życia pozycja ta jest bardzo trudna, więc czas jaki w niej spędzi będzie niewielki. Warto zaangażować się do leżenia na brzuszku razem z dzieckiem – np. poprzez położenie swojej twarzy na jednym poziomie z dzieckiem.

Co dziecko zyskuje dzięki leżeniu na brzuchu?
Przede wszystkim jest to pozycja, z której dziecko zaczyna wykonywać wiele aktywności z zakresu dużej motoryki (siad, czworakowanie, stanie).
Jest to krok do uzyskania kontroli głowy (która w pełni uzyskiwana jest po 3 miesiącu życia). Dzięki leżeniu na brzuchu napięcie mięśniowe prostowników i zginaczy zaczyna się równoważyć. Środek ciężkości ciała przemieszcza się z góry ku odcinkowi lędźwiowemu kręgosłupa.

Leżenie na brzuchu ma jeszcze wiele, wiele pozytywnych aspektów – jeśli jednak twoje dziecko nie chce leżeć na brzuchu lub niepokoi Cię w jaki sposób leży twoje dziecko – skonsultuj się ze specjalistą!

Mgr Katarzyna Wrzodak
fizjoterapeuta