Międzynarodowy Dzień Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

Międzynarodowy Dzień Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży obchodzony jest dnia 17 maja każdego roku. Inicjatorem święta jest Child Helpline International (CHI), międzynarodowa organizacja skupiająca 173 telefony zaufania dla dzieci ze 142 krajów świata.

W Polsce telefon zaufania dla dzieci i młodzieży działa pod numerem 116 111 i jest prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Jest to pierwszy, ogólnopolski i całkowicie bezpłatny telefon zaufania dla młodych osób. Linia działa całodobowo, 7 dni w tygodniu, również w dniu ustawowo wolne od pracy. Całą dobę, na stronie www.116111.pl/napisz dostępna jest też pomoc online. Linia 116 111 chroni Twoją prywatność – wszystko, o czym powiesz lub napiszesz, zostanie między Tobą a konsultantami 116 111. Dzwoniąc pod numer 116 111 nie musisz podawać swojego imienia, nazwiska ani adresu zamieszkania.

Każdego dnia konsultanci Telefonu Zaufania 116 111 odbierają około 300 połączeń od młodych ludzi. Około 130 z nich dotyczy problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak: depresja, stres, lęki, zaburzenia odżywiania, samotność, niska samoocena, smutek, niepokój. Miesięcznie konsultanci podejmują nawet 40 interwencji kryzysowych (to aż 1.5 interwencji dziennie!). Interwencje kryzysowe to sytuacje, które wymagają zaangażowania odpowiednich służb w celu ratowania zdrowia i/lub życia.

Osoby niepełnoletnie są, bardziej niż osoby dorosłe, narażone na przemoc fizyczną, psychiczną oraz przemoc w Internecie. Warto, więc pamiętać o podstawowych prawach dzieci i młodzieży:

 • MASZ PRAWO do życia bez przemocy i do ochrony Twojej godności osobistej;
 • MASZ PRAWO do życia;
 • MASZ PRAWO do nauki, ale też do: wypoczynku i rozwoju swoich zainteresowań;
 • MASZ PRAWO do wyrażania własnych poglądów. Masz prawo mieć swoją opinię i swoje emocje oraz wyrażać je w sposób, który nie krzywdzi innych;
 • MASZ PRAWO do prywatności;
 • MASZ PRAWO do wychowania w rodzinie. W przypadku, gdy Twoi rodzice nie mieszkają razem, masz prawo do kontaktu ze swoją mamą, jak i tatą, zawsze, gdy jest to dla Ciebie bezpieczne;
 • MASZ PRAWO do opieki zdrowotnej, która pomoże Ci wrócić do zdrowia;
 • MASZ PRAWO do godnych warunków życia i odpowiedniego poziomu życia. To rodzice są odpowiedzialni za Twoje wychowanie i rozwój, a państwo ma obowiązek im w tym pomagać.

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży można wesprzeć przekazując 1% podatku na rzecz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Pomóc można również przekazując jednorazową wpłatę na stronie wspierajtelefon.pl lub decydując się na regularne, comiesięczne wsparcie.

Inne telefony zaufania warte uwagi:                                                                                                                 

 • Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka– pod numerem telefonu 800 12 12 12 lub przez czat (www.brpd.gov.pl). Telefon i czat internetowy są czynne przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.
 • Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”– pod numerem telefonu lub mailowo pod adresem niebieskalinia@niebieskalinia.info oraz listownie pod adresem Al. Jerozolimskie 155 02-326 Warszawa.
 • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci– pod numerem telefonu 800 119 119, czynnym codziennie w godz. 14-22. Numer jest bezpłatny i anonimowy, tu porozmawiasz z psychologiem, psychoterapeutą lub pedagogiem o swoich przeżyciach i problemach.

Adrianna Męczyńska
studentka psychologii