Rytm życia – rytm rozwoju

Pierwsze tygodnie życia dziecka są szczególnie ważne, warto wtedy wprowadzić uporządkowany rytm dobowy. Zazwyczaj pomaga to rodzicom w organizacji ze względu na stałe punkty dnia. Niemowlęta oraz małe dzieci lubią rytuały i powtarzalność. Daje im to duże poczucie bezpieczeństwa oraz pomaga w regulacji emocji.

Wprowadzenie stałego rytmu dnia polega na tym, aby starać się w podobnych porach organizować, proponować dziecku:

  • Spacery;
  • Karmienie;
  • Kąpiel;
  • I inne codzienne rytuały.

To także uczenie niemowlęcia, że nocą jest cicho, ciemno i jest to pora snu, a w dzień jest jasno, można się bawić, nawiązywać relacje z bliskimi osobami, wychodzić na spacery i drzemać. Wprowadzenie stałego rytmu dnia i nocy pozwala rodzicom na zaobserwowanie czy dziecko przyzwyczaja się do proponowanych warunków i czy reaguje na bodźce adekwatnie do okoliczności. Jeżeli coś zmienia się w reakcjach niemowlęcia, łatwo wtedy zrozumieć dlaczego to się dzieje.

Podstawową potrzebą każdego człowieka, w szczególności w pierwszych tygodniach życia jest poczucie bezpieczeństwa. Dziecko, które przebywa w nieprzyjemnym środowisku i stale, dotkliwie odczuwa nadmiar bądź niedobór bodźców czuje się zagrożone. Reaguje wtedy w określony sposób: poprzez płacz, złość, drażliwość, agresję, lęk, wycofanie.

Anna Karczewska
Terapeuta Integracji Sensorycznej
Pedagog