W Polsce w 2021 roku aż 4 miliony osób posiadały prawne potwierdzenie niepełnosprawności, jednak w rzeczywistości mówi się nawet o liczbie sięgającej 7 milionów osób. Według WHO osoby z niepełnosprawnościami stanowią około 15% społeczeństwa, czyli około 1 miliarda osób!
Dyskryminacja Osób z Niepełnosprawnościami to globalny problem, który może dotykać osoby z niepełnosprawnością codziennie. Aby zwalczać problem dyskryminacji, 5 maja został ustanowiony Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych w Europie, a jego początków można szukać już w latach 90. XX we Francji. W Polsce 5 maja to również Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w myśl swojego hasła, które brzmi: „Wszyscy jesteśmy tacy sami!”, popiera idee, jakie niesie ze sobą Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.
Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych to wyjątkowa okazja, aby poruszyć problematykę dyskryminacji, szerzyć świadomość i akceptację, ale również by przypomnieć wszystkim o prawach osób z niepełnosprawnościami do równego uczestnictwa we wszystkich sferach życia. Bariery społeczne (w tym dyskryminacja) najczęściej powstają ze względu na niezrozumienie, niewiedzę i utrwalone stereotypy oraz uprzedzenia, dlatego tak ważne jest poszerzanie świadomości społeczeństwa i przekazywanie prawidłowej wiedzy.
Jakie bariery mogą występować w życiu osób z niepełnosprawnością?
- Negatywne podstawy;
- Nieadekwatne standardy;
- Brak świadczeń medycznych;
- Niedostateczne finansowanie;
- Brak konsultacji i zaangażowania.
Jakie mogą być skutki występowania barier społecznych?
- Izolacja społeczna, a nawet stygmatyzacją;
- Trudności z zaakceptowaniem siebie i swojej niepełnosprawności;
- Brak wiary w poprawę i/lub zmianę swojej sytuacji;
- Zmniejszenie poczucie własnej wartości i skuteczności;
- Problemy z zatrudnieniem.
Pamiętajmy, że nasze zachowanie może mieć ogromny wpływ na innych. Każdy z nasz zasługuje na równe traktowanie. Walczmy z dyskryminacją!
Adrianna Męczyńska,
studentka psychologii
Warto obejrzeć: