Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Około 1 na 59 dzieci ma zdiagnozowane zaburzenie ze spektrum autyzmu (ASD). Aby pomóc szerzyć świadomość, zrozumienie i akceptację dla wszystkich dzieci, nastolatków i dorosłych żyjących z ASD 2 kwietnia został ogłoszony Światowym Dniem Świadomości Autyzmu.

Co to jest zaburzenie ze spektrum autyzmu?

Zaburzenia należące do spektrum autyzmu obejmują rozmaite wyzwania rozwojowe w zakresie:

•          porozumiewania się,

•          myślenia,

•          rozwoju społecznego,

•          umiejętności poznawczych,

•          zainteresowań i form aktywności,

•          umiejętności motorycznych.

Autyzm nie jest chorobą. Nie kończy się wraz z wejściem w okres adolescencji – trwa przez całe życie i jest częścią tego, kim są osoby rozwijające się w ten szczególny sposób.

Wraz z potwierdzeniem diagnozy i jej zrozumieniem pojawia się lepsza akceptacja problemu, urealnione oczekiwania i wsparcie.    

Dzięki niej rodzice lepiej rozumieją szczególne zachowania i umiejętności dziecka oraz zaczynają poszukiwać informacji na temat charakteru rozpoznanych odmienności. Możliwe jest też dopasowanie sposobów działania, tak by wspierać kompetencje osoby z ASD.

Świadomość społeczna na temat autyzmu

Świadomość społeczna rośnie z roku na rok. W szkołach odbywają się warsztaty dla dzieci, konferencje dla rodziców. Jest coraz więcej filmów i seriali, których głównymi bohaterami są osoby z ASD. Powoli zaczyna się coś zmieniać w przestrzeni publicznej, a autorami tych zmian są wrażliwi ludzie. Wybrane galerie wprowadzają „pokoje wyciszenia” i „ciche godziny”, podczas których w częściach wspólnych nie słychać reklam i muzyki, a oświetlenie jest przyciemnione, aby robienie zakupów było dla osób ze spektrum autyzmu łatwiejsze.

Aleksandra Skorupska,
pedagog specjalny, terapeuta ręki,
trener umiejętności społecznych

Filmiki edukacyjne: