Sensoryczne niemowlę – czyli integracja sensoryczna od podstaw

W rozwoju dziecka szczególną rolę odgrywają zmysły, szczególnie najważniejszymi są: dotyk, równowaga oraz czucia ciała – czyli propriocepcja. Rozwijają się i funkcjonują już w życiu płodowym człowieka. Zarówno podczas ciąży jak i po porodzie dziecko potrzebuje szczególnej stymulacji wyżej podanych zmysłów. Bez tej stymulacji jest możliwość problemów z integracją sensoryczną w przyszłości.

Zmysły są wyczulone na konkretne bodźce, takie jak: światło, zapachy, smaki, dotyk, zmiany położenia, dźwięki. Doznania zmysłowe są dla nas związane z naszymi osobistymi wrażeniami oraz sytuacjami. O węchu przypominamy sobie nad bukietem kwiatów, o samu jedząc smaczny posiłek, a o równowadze wchodząc na chwiejny stołek.

Myśląc o zmysłach koncentrujemy się na tym co doświadczamy. Ważne jest to, że nasze zmysły podlegają integracji, czyli mogą się ze sobą łączyć. Takim przykładem może być jedzenie kanapki z dżemem, wiemy, że będą one słodkie, reagujemy również na ich zapach oraz konsystencję.

Integracja sensoryczna pozwala nam zyskać spójny obraz tego co się dzieje z naszym ciałem oraz z jego otoczeniem. Czasami w naszym ciele może dojść do „awarii” układów zmysłowych: za dużo bodźców, zbyt mocne wrażenia. Szczególnie obserwuje się to u małych dzieci, ponieważ ich układ nerwowy jest jeszcze niedojrzały. Istnieje również sytuacja odwrotna, kiedy tych bodźców jest za mało, a ta stymulacja powinna być silniejsza, więc nasze ciało potrzebuje „paliwa” dla zmysłów, bo mózg w takiej sytuacji hamuje odczuwanie niektórych wrażeń.

Anna Karczewska
Terapeuta Integracji Sensorycznej
Pedagog