Sen

Sen jest dla dziecka niezwykle ważny. Pozwala dziecku na regenerację, odpoczynek oraz wzrost. Sen młodego człowieka znacząco różni się od snu osoby dorosłej. Niemowlęta przesypiają około 22 godziny na dobę, dwulatek około 14 godzin, dziecko powyżej trzech lat śpi zaś od 10 do 12 godzin na dobę.

Rodzice bardzo często niepokoją się jakością snu swoich dzieci. Mają wątpliwości dotyczące jego długości, sposobu w jaki dziecko zasypia, tego czy nie za często przebudza się w nocy, dlaczego w nocy płacze. Szukają pomocy, gdy martwią ich kłopoty z zasypianiem i pytają, jak ułatwić maluszkowi zaśnięcie. Tymczasem często bywa tak, że ile dzieci tyle rozwiązań i to co sprawdza się w przypadku jednego dziecka, niekoniecznie zadziała w odniesieniu do drugiego. Na szczęście jednak można wyodrębnić kilka czynników, które w znaczny sposób mogą pomóc rodzicom i sprawić, by sen ich pociechy był spokojniejszy i dłuższy.

Poniżej kilka sposobów na dobry sen:

– Aktywności w ciągu dnia – ważne jest by dziecko miało w ciągu dnia czas na swobodną zabawę i ruch, najlepiej na świeżym powietrzu. Zmęczone chętniej pójdzie spać

– Spokój przed snem – niewskazane jest oglądanie przed snem telewizji, granie na komputerze lub konsoli oraz wszelkie zabawy urządzeniami multimedialnymi. Przed pójściem spać ważna jest także ogólna atmosfera w domu  – przygaszone światło, ściszona muzyka.

– Posiłek – ostatni posiłek spożywany w ciągu dnia nie powinien być jedzony później niż dwie godziny przed snem. Dobrze żeby nie był ciężkostrawny i nie obciążał organizmu na noc.

– Czułe rytuały – masaż, dotyk i jeszcze raz dotyk i masaż – ich zalet jest bardzo wiele, ale taki wieczorny masaż przede wszystkim uspokaja i relaksuje, daje także poczucie bliskości i bezpieczeństwa

– Czytanie – wieczorne czytanie bajeczek to także wspaniały sposób na wyciszenie przed snem, ale także moment w którym dziecko ma rodzica na wyłączność, tym samym dostaje sygnał, że jest ważne i kochane.

– Systematyczność zasypiania – konsekwencja i regularność w kładzeniu dzieci spać ma ogromne znaczenie w wyrobieniu w dziecku nawyku chodzenia spać o stałej porze. Ustalenie ram stwarza poczucie bezpieczeństwa i porządkuje życie rodzinne.

Karolina Berger,
terapeuta Integracji Sensorycznej,
pedagog, trener umiejętności społecznych