Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna i zdrowe żywienie stanowią główny element prawidłowego rozwoju i dobrego stanu zdrowia człowieka w każdym wieku. Zdrowy styl życia wpływa stymulująco na rozwój fizyczny i umysłowy, a także na dobre samopoczucie i sprawność w późniejszym wieku.

Ruch zwiększa wydolność organizmu, poprawia jego wytrzymałość na stres oraz wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego.

Niestety postęp cywilizacyjny i poprawa warunków ekonomicznych mają negatywny wpływa na jakość i ilość aktywności ruchowej, jaka codziennie dostarczana jest dzieciom i młodzieży. Coraz więcej młodych ludzi wybiera siedzący tryb życia i wypoczywa w sposób bierny przed telewizorem i ekranem komputera. Badania jednoznacznie pokazują, ze taka forma spędzania wolnego czasu zaczyna dotyczyć coraz młodszych dzieci. Jest to bardzo niepokojące zjawisko, bo przecież ruch jest naturalną aktywnością człowieka i towarzyszy mu już w łonie matki.

Potrzebę ruchu najlepiej widać u dzieci. Te w wieku poniżej 10 – 11 lat siedzenie w bezruchu niejednokrotnie muszą okupywać ogromnym wysiłkiem.

Jakie korzyści płyną z ruchu? Ogromne! Przede wszystkim aktywność fizyczna pomaga w prawidłowym rozwoju układu mięśniowo – szkieletowego, stymuluje układ krążeniowy oraz oddechowy, a także pobudza rozwój układu nerwowego. Jest też czynnikiem hartującym dziecko. Ruch wpływa bardzo korzystnie na poprawę kondycji psychicznej dziecka, a co z a tym idzie sprawia, że jego samopoczucie jest lepsze. Uczy jak radzić sobie ze stresem, polepsza koncentrację i pamięć. Dziecko, które ma regularnie dostarczaną optymalną dawkę ruchu lepiej śpi. Co ciekawe jednak, badania pokazują również, że z ruchem związane jest także zwiększenie empatii oraz kreatywności.

Rodzice małych dzieci, tych w wieku 1 – 3 lata, wiedzą doskonale, że na tym etapie rozwoju ich pociechy są bardzo ruchliwe. Eksplorują otoczenie w sposób niezwykle absorbujący. Naszym zadaniem, jako opiekunów jest w tym czasie wspieranie ich w poznawaniu otaczającego je świata, zabieranie na place zabaw, na których mogą doskonalić swoje zdolności motoryczne. Maleństwo, które jest ciekawe świata, ruchliwe i aktywne szybciej nabywa niezbędnych w życiu umiejętności. Stateczność w tym okresie rozwoju zdecydowanie nie jest wskazana.

Starsze dzieci, w wieku przedszkolnym powinny opierać swoją aktywność fizyczną o zabawy i rozmaite gry. Natomiast dzieci powyżej 10 roku życia najlepiej jeśli wybierają formę ruchu zgodną z ich zainteresowaniami. Ni mniej, ni więcej więc  – dziecko potrzebuje ruchu w każdym wieku. Należy mieć jednak na uwadze, ze każdy wiek ma też swoje prawa i to co podoba się pięciolatkowi niekoniecznie może przypaść do gustu 12 letniemu nastolatkowi. Naszym zadaniem, jako rodziców i opiekunów jest wiec wspieranie młodych ludzi w doborze aktywności ruchowych i pokazywanie, że potrzebę ruchu można realizować na różne sposoby. Dobrze, jeśli dorośli sami nie stronią od sportu i bierna forma spędzania wolnego czasu stanowi dla nich rzadkość, bo jak wiadomo przykład idzie z góry.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca dzieciom i młodzieży w wieku od 5 – 17 lat co najmniej jedną godzinę ruchy o średniej i zwiększonej intensywności. Ponadto trzy razy w tygodniu przez około 30 minut dzieci powinny wykonywać bardziej intensywne ćwiczenia, które wzmacniają postawę ciała i wpływają na gibkość.

Ruszamy się! Na zdrowie! ?

Karolina Berger,
terapeuta Integracji Sensorycznej,
pedagog, trener umiejętności społecznych