Terapia z udziałem zwierząt znana jest głównie dzięki dogoterapii oraz hipoterapii. Obecnie coraz większą popularność zdobywa jednak także inna dziedzina zooterapii – alpakoterapia.
Alpakoterapia. Jakie korzyści daje kontakt z alpakami?
Kluczową rolę odgrywa doty. Alpaki mają bardzo przyjemne w dotyku, miękkie owłosienie oraz niezwykle pogodne usposobienie, dzięki czemu przebywanie z nimi sprzyja rozluźnieniu, uspokojeniu oraz wyciszeniu. Kontakt z tymi zwierzętami powoduje zmniejszenie lęków czy stresów. Przebywanie w ich towarzystwie łagodzi stany napięcia i niepokoju. Taka terapii pozytywnie wpływa na sferę emocjonalną, poznawczą oraz społeczną. U dzieci kontakt z tymi zwierzętami pozytywnie wpływa na rozwój ruchowy i pewność siebie. Alpakoterapia jest szczególnie polecana u osób z nerwicą, zaburzeniami lękowymi, autyzmem, ADHD czy zespołem Downa. Kierowana jest również do wszystkich osób, którzy są chętni kontaktu ze zwierzętami.
Alpakoterapia przynosi ogromne korzyści nie tylko w terapii osób niepełnosprawnych, ale polecana jest też m.in. ludziom borykającym się z zaburzeniami nerwicowym, lękowymi bądź depresją – ponadto może też być wsparciem dla osób dotkniętych chorobą nowotworową. Wspomaga rehabilitację ruchową i umysłową osób niepełnosprawnych, a także poprawia samopoczucie. Bardzo ważną rolę w alpakoterapii odgrywa dotyk. Zabawy z alpakami, ich przytulanie i głaskanie, sprzyjają rozluźnieniu, uspokojeniu oraz wyciszeniu, łagodząc tym samym uczucie niepokoju.
Jak wygląda spotkanie z alpaką?
Spotkanie z alpakami odbywa się zwykle na otwartym terenie, gdzie można wyprowadzić alpakę na spacer lub rozłożyć koc i po prostu posiedzieć w towarzystwie zwierząt. Zwykle na wejściu dostajemy porcję karmy, aby w trakcie spotkania karmić alpaki z ręki i w ten sposób zbliżyć się ze zwierzęciem. Alpaki lubią towarzystwo człowieka, chętnie pozwalają się przytulać i głaskać.
Alpakoterapia to nie tylko skuteczny sposób wspomagania rehabilitacji, ale też ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu i oryginalny pomysł na prezent. Spotkanie z tymi niezwykle sympatycznymi zwierzakami rozładuje stres, poprawi samopoczucie i przyniesie mnóstwo radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym 🙂