Masaż Shantala – masaż niemowlęcia

Masaż ten wywodzi się z Indii. Ma ponad tysiąc letnią tradycję, przekazywany jest tam z pokolenia na pokolenie. Mamy w Indiach masują swoje dzieci już od 28 dnia życia. To technika, która pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, dlatego poleca się ją każdemu rodzicowi.

Dotyk jest u dzieci najbardziej rozwiniętym zmysłem. Głaszcząc, przytulając, pieszcząc, dajemy dziecku poczucie bezpieczeństwa i miłości. Masaż Shantala może być wykonywany samodzielnie przez rodziców, nie trzeba zapisywać się na żadne specjalne zabiegi, choć oczywiście najlepiej jest, jeśli doświadczona osoba pokaże wcześniej, w jaki sposób powinno się to robić.

Masaż Shantala ma bardzo dobry wpływ na dzieci zdrowe jak i również te z obniżonym lub wzmożonym napięciem mięśniowym.

Masowanie dziecka, wspomaga w sposób naturalny jego rozwój. Przyspiesza rozwój psychoruchowy. Wpływa korzystnie na odporność i umożliwia lepsze czucie swojego ciała. Wzmacnia więź emocjonalną między mamą, tatą a dzieckiem. Dlatego ważne jest aby masaż wykonywała osoba najbliższa. Masaż Shantala jest „dotykiem miłości”. Rodzic wykonujący masaż, będzie uczyć się jak miło jest wykonywać go z pełną uwagą i koncentracją na swoim dziecku. Polecany jest również dla rodziców adopcyjnych.

Masowanie maluszków tą metodą, zalecane jest też dla kobiet cierpiących na depresję poporodową, ponieważ nie jest to odbierane przez nie, jako kolejna czynność do wykonania, ale jako pewien rytuał, czas „sam na sam” mamy z dzieckiem – tylko ICH wspólna chwila ?

Jeśli dzieci są płaczliwe lub mają kłopoty z zasypianiem, systematyczne masowanie uspokaja je i wycisza. Masaż ten ma wpływ na regularność snu. Łagodzi także kolki, ponieważ pozytywnie działa na pracę jelit. Działa kojąco na emocje, co pozwala dzieciom na koncentrowaniu się na wyznaczonych celach i zadaniach.

Jak zacząć masaż Shantala?

Aby zacząć masować dziecko tą techniką, najlepiej udać się na zajęcia, na których profesjonalni nauczyciele pokażą najważniejsze ćwiczenia i uczulą, na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę.

Masaż Shantala to przede wszystkim doskonała i bezpieczna stymulacja, wspierająca wszechstronny rozwój naszych pociech.

Izabela Kanclerz-Nowacka,

terapeuta Integracji Sensorycznej