Kołderka obciążeniowa – co to takiego?

Kołdra obciążeniowa – kołdra obciążona, dociążająca, kołdra sensoryczna, kołdra terapeutyczna lub po prostu ciężka kołdra – możecie spotkać się z tymi wszystkimi nazwami, ale wszystkie te pojęcia opisują  ten sam produkt. W swojej pracy często zalecam rodzicom stosowanie tej formy terapii,  może bardzo pomóc ponieważ posiada niezwykłe właściwości terapeutyczne. Stosowana jest nie tylko w typowych zaburzeniach integracji sensorycznej, ale także przy autyźmie, zespole Aspergera, zespole Downa, ADHD, czy też dla dzieci mających problemy ze snem.

Jak działa?

W trakcie snu kołderka delikatnie naciska na ciało i stymuluje układ podpowiadający za czucie głębokie. Receptory tego układu znajdują się w mięśniach oraz ścięgnach. Ciężka kołdra powoduje stymulowanie tych receptorów, dzięki czemu osoba ma większą świadomość swojego ciała. Kołdra terapeutyczna poprawia również skupienie i koncentrację, rozluźnia, uspokaja, pomaga zwalczyć uczucie lęku i niepewności. Często zalecane jest też używanie kołdry podczas relaksu czy ćwiczeń w ciągu dnia.

Jak stosować?

Przede wszystkim, nie należy stosować jej bez uprzedniej konsultacji z terapeutą. Niejednokrotnie słyszałam, że niektóre mamy kupują kołderki dla swoich pociech „na oko” lub same je wykonują. To duży błąd. Kołderka obciążeniowa musi (podkreślam MUSI) zostać uszyta wprost proporcjonalnie do masy ciała dziecka. Waży około 10% do maksymalnie 15% obecnej wagi dziecka. Po drugie są pewne schorzenia podczas których kołderki nie można używać – dlatego dzieci, które mają problemy z oddychaniem i układem krążenia powinny jej kupno skonsultować z lekarzami, którzy prowadzą dziecko. Najprawdopodobniej kołderki nie będzie można używać w ogóle.

Oczywiście najlepiej jest, gdy dziecko pod taką kołderką uśnie, ale wiem, że w większości przypadków jest to niewykonalne- przynajmniej na początku. Można oczywiście próbować np. położyć się z dzieckiem, poczytać książkę, porozmawiać, ale gdy się nie uda przeczekać tych 20 min, to po prostu najlepiej jest poczekać, aż dziecko zaśnie. Wtedy przykrywamy pociechę i czekamy wspomniane 20 min.

Dziecko nie powinno spać pod kołderką całą noc, należy używać kołderki zawsze będąc blisko dziecka i nie pozwalać by zakrywała szyję. Robimy tak co noc i zdajemy relacje z postępów terapeucie, który powie kiedy ewentualnie przestać z niej korzystać.

Materiały i konserwacja

Kołderka terapeutyczna wykonywana jest najczęściej z materiałów naturalnych, certyfikowanych i nie wywołuje reakcji alergicznych (przed zamówieniem warto jednak zaznaczyć fakt alergii dziecka, by zostały dochowane szczególne warunki produkcji kołdry). Kołdra nie jest usztywniona, tylko dopasuje się swobodnie do kształtu ciała dziecka, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego rozmiaru. Kołdra terapeutyczna może być oczywiście prana w wodzie, ale należy prać ją ręcznie, by uniknąć uszkodzenia przede wszystkim pralki, szczególnie, jeśli waga kołderki jest znaczna.  Sugerowane jest suszenie w rozłożeniu. Najprostszym rozwiązaniem będzie używanie poszewki, gdyż można ją w łatwy sposób zdjąć, uprać w pralce, zapewniając kołdrze odpowiednią higienę.

A teraz ciekawostka…..

Wiecie, że i Wy możecie sobie taką kołdrę sprawić?

Jeżeli czujecie się zmęczeni, poddenerwowani (a przy dziecku wymagającemu stosowania tego typu kołderki zapewne tak jest) czujecie wypalenie zawodowe możecie spróbować. Kołdra ta pomoże się Wam zrelaksować i wyciszyć. Tak jak w przypadku dzieci pomaga poprawić jakość snu. W tym przypadku kołderka powinna być również szyta pod wagę, ale również wzrost dorosłej osoby. 10-15% masy ciała i około 20 cm więcej niż wzrostu ma użytkownik.

                                                                            Izabela Kanclerz

terapeuta Integracji Sensorycznej

Za zdjęciach produkty firmy Sensoric.pl